Japonské zahrady – rady a tipy při zařizování

Zamilovali jste se do japonských zahrad? Není se čemu divit! Při jejím procházení na vás dýchne klid, harmonie a vyrovnanost, čehož si mnozí z nás v dnešní uspěchané době příliš neužijí. Nicméně co není, může být. Taková japonská zahrada, která má své počátky již v 6. století, může rozkvést i na vaší zahradě. Ptáte se, jak na to? Poradíme vám v dnešním článku.

Malá zahrada – velký kus krajiny

Japonské zahrady jsou dlouholetou tradicí japonské architektury, která staví na principech propojení člověka a přírody. Cílem japonské zahrady je především vnést harmonii a rovnováhu na váš pozemek.

Základním specifikem japonských zahrad je fakt, že ji nikdy nevidíte celou z jednoho úhlu pohledu, ale vždy se můžete kochat jen jedním místem. Japonskou zahradu tak skutečně objevujete až tehdy, když jí procházíte. Zároveň nikdy nezobrazuje jen jednu část krajiny, ale symbolizuje poměrně širokou část přírodní scenérie, a to i na velice malém prostoru. Japonská zahrada je tak de facto miniatura rozlehlých krajinných území a umožňuje nám tak vnímat to nejlepší, co příroda kolem nás nabízí.

Základní prvky japonské zahrady

Každá japonská zahrada je provázena třemi prvky, které jsou rovněž jejími základními stavebními prvky, a to vodou, rostlinami a kameny. Než se pustíte do budování zahradního jezírka a případně mostu, který symbolizuje přenesení přes problémy a strasti, je nutné zamyslet se nad uspořádáním jednotlivých prvků. Japonská zahrada by taktéž měla obsahovat relaxační zónu. Dále je nutností také hlavní cesta, která by však neměla narušovat právě relaxační část. Jak je vidět, nejde jen provést pár drobných úprav, japonská zahrada má svá pravidla, která vyžadují větší přestavbu vaší zahrady.

Vytvořte jedinečné přírodní scenérie

A protože je japonská zahrada takovou miniaturou okolní přírody, myslete na to, že je třeba efektně nastínit nejrůznější přírodní scenérie. Pro japonskou zahradu jsou především typické skalky, které symbolizují vysoké skály, dále různě rozložené kameny – větší i menší. Horský porost lze ideálně ztvárnit za pomoci bonsaje z borovice či borovicové kleče. Pokud chcete do vaší japonské zahrady dostat i nekonečné pobřeží, připravte si bílý písek. Principem přestavby zahrady v japonskou je za vším hledat příběh a smysl.

Kromě bonsaje borovice jsou pro japonské zahrady charakteristické japonské javory, které jsou skvělým barevným kontrastem k zeleni, jako jsou bambusy, kapradiny či další trávy. Z kvetoucích rostlin japonskou zahradu rozzáří například sakury. Další krásně kvetoucí rostliny představují magnólie, rododendrony, kamélie či voňavé pivoňky. Pro japonské zahrady je taktéž důležité, aby nás rostliny okouzlily spíše listem než kvetoucím květem.

Bez vody to nepůjde

A protože je každá japonská zahrada úzce spojena s vodou, nesmí na ní samozřejmě chybět malé jezírko, vodopád či potůček. Voda totiž symbolizuje očistu těla. Kolem tohoto vodního prvku pak musí být vysázené rostliny, keře a položené kameny. V případě, že byste z jakéhokoliv důvodu nemohli žádnou vodní symboliku vybudovat, nevadí. Můžete ji vytvořit za pomoci uhlazeného písku či říčních oblázků a drobných kamínků, které tak budou představovat vodní plochu.

Nezapomeňte na vhodné doplňky

Ani japonská zahrada se neobejde bez dekorací a doplňků, které ji dovedou k dokonalosti. V případě japonské zahrady však mějte na paměti střídmost. Krásnou a přírodní dekoraci lze vytvořit například položením velkých placatých kamenů, po kterých se dá zároveň chodit. Dále se k japonské zahradě hodí nádobky na vody, lampičky či lucerničky a samozřejmě nesmí chybět ani dřevěná lavička pro odpočinek a relaxaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *