Zahrada podle Feng Shui – rady a tipy při zařizování

V případě, že pojem Feng Shui vám není cizí a třeba jste si už podle zásad této staré čínské nauky zařídili vaši domácnost, můžete se posunout dále – co nyní vybudovat rovnováhu a harmonii i na vaší zahradě?

Klid a harmonie

Žijete hektický život? Z práce se vracíte vyčerpaní a domov je místem, kde čerpáte energii pro další den? V teplých dnech není lepšího místa, kde trávit volný čas, než je právě zahrada. Na čerstvém vzduchu člověk přijde na jiné myšlenky a doslova “vypne”. Proto jistě stojí za zvážení, zda vaši zahradu nezbavit i té poslední negativní energie, která by tam mohla proudit. Zahrada podle zásad Feng Shui vyzařuje nejen pozitivní energii ale i radost a klid.

Pět základních prvků

Při předělávání vaší zahrady budete vycházet rovněž ze dvou základních protikladů jin a jang, které tvoří energii čchi. Zahrada by se proto měla skládat z pěti prvků charakterizujících tuto čínskou filozofii, a to ohně, vody, kovu, země a dřeva. Ačkoliv by jistě všechny tyto prvky šlo na zahradu dostat i fyzicky a nebylo by to ani příliš složité, jedná se především o symboliku, kterou představují nejrůznější věci.

Jak postupovat?

Přemýšlíte, co konkrétního si představit pod jednotlivými prvky? Začneme tím nejjednodušším, voda je voda, a proto ji na zahradě jednoduše zakomponujte pomocí zahradního jezírka či okrasné fontánky. Jestliže máte u zahrady potok, můžete využit i ten! Pokud pro vás ani jedna z možností není reálná, zkuste zrcadlo, které připomíná odrážející se hladinu vody. Co se týče barev, vodu vyjadřuje klasická modrá a černá. U ohně to opět nebude příliš složité. Klasickým příkladem tohoto elementu je krb či zahradní ohniště. Na zahradě ale rovněž můžete mít různě umístěné svíčky, které navíc v podvečer navozují příjemnou a hřejivou atmosféru. Pokud jde o říši rostlin, pro oheň jsou charakteristické dřeviny, keře či rozkvétající rostliny v odstínech oranžovo-červené barvy. Zajímavostí je, že oheň představují i vaši domácí mazlíčci. Zatímco s ohněm jsou spojené trojúhelníkové tvary či pyramidy, kov představují oválné a okrouhlé tvary či vzory. Symbolika kovu je na zahradě dosažena převážně kovovými konstrukcemi, ať už u pergol či zahradního nábytku. Velice časté jsou však i kovové sochy nebo sluneční hodiny, které jsou zároveň ideálním a praktickým doplňkem na každou zahradu.

Ačkoliv zemi mohou charakterizovat cihličky či kameny, kterými je například obložena zídka nebo krb, ideálním ztvárněním země je, když necháte nějakou část půdy holou tak, aby mohla dobře dýchat. Nezakrývejte ji proto žádnou kůrou ani kamínky. Zkuste do ní vysadit voňavé bylinky a vytvořte si takový zdravý koutek zahrady, který na vás zároveň bude vyzařovat svou energii.

Posledním prvkem Feng Shui je dřevo. To představují de facto všechny kůry, které po zahradě a záhoncích rozmístíte, dále dřeviny či keře. Co se týká dalšího zařízení, můžete využít i dřevěný nábytek, pergolu, altánek či postavit dřevěný plot. Klasickým příkladem je i dřevěný mostek přes jezírko či potůček, který vás přenese přes překážky.

Všechno má svůj řád

Jak už asi ale čekáte, u Feng Shui nelze vše jen tak ledabyle rozmístit podle vaší intuice a nálady. Ideální je začít hned od domu. Jakmile vyjdete z domu, nikdy by cestička ze zahrady k domu neměla vést přímo. Může být lehce zvlněná či zahnutá. Předejdete tak tomu, aby do vaší domácnosti přímo proudila negativní energie. Aby byl vchod útulný a příjemný i pro návštěvy, rozmístěte po obou stranách hliněné nádoby, které jsou symbolem země, vysázené krásnými rostlinami. Použít ale můžete i jehličnany. V případě, že se vám nádoby nelíbí, zkuste vysázet kolem chodníku záhon trvalek. Uvidíte, jaký úsměv vám vykouzlí, kdykoliv vyjdete ven.

Další pravidlo spočívá v tvaru zahrady. Ta by měla mít rovnoměrný tvar – nejlépe kruh či čtverec. Máte obdélníkovou zahradu? Nebojte! Kulatého tvaru můžete docílit pomocí jednotlivých prvků. Zkuste například zachovat kulatý trávník a kolem něj uspořádat další dřeviny, keře, jezírko či květiny, jako jsou například pivoňky představující lásku, bílé magnólie symbolizující čistotu, nebo orchideje vyjadřující ženskost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *