Křeslo pro všechny – jaké jsou typy křesel?

Křeslo lze dle obecné definice popsat jako kus nábytku, který slouží především k relaxaci a odpočinku. Tento fakt samozřejmě vyvrací moderní praktická křesla, která vídáme například u pracovních kancelářských stolů. A protože křesel je dnes na trhu opravdu spousta, podíváme se na zoubek právě tomu, jaké druhy křesel vlastně existují a jak se od sebe vzájemně liší.

Co mají křesla společného a v čem se liší?

Když bychom se měli zaměřit na to, z čeho se vlastně takové křeslo skládá, tak obvykle se jedná o nějaký podstavec či nohy, o sedací část a opěradlo pro záda. Některá křesla mají podstavec speciálně upravený tak, aby se na něm dalo i zhoupnout – každý z nás jistě dobře zná houpací křesla. Některá křesla taktéž obsahují opěrky pro ruce, které zajišťují větší komfort. Ničím neobvyklým však není ani vysouvací opěrka pro nohy nebo speciální taburet na nohy, který je mnohdy součástí relaxačních křesel.

I křesla však jdou s dobou, a tak se čím dál častěji můžeme setkat s relaxačními křesly, které nás namasírují nebo si budeme moci díky ovladači nastavit sklon zádové opěrky či opěrky nohou.

Co se týče výrobního materiálu, rozlišujeme především křesla dřevěná, s kovovou konstrukcí nebo plastová. Z potahových materiálů je nejčastěji využíván textil, kůže nebo koženka. Když to zjednodušíme, dá se říci, že známe křesla klasická a designová, která se kromě praktického využití stávají i výrazným prvkem interiérů. Zajímavým řešením jsou i takzvaná dvojkřesla, která jsou využívaná například v předsíních či u konferenčních stolků. V souvislosti s výběrem materiálu, tvaru a funkcí se samozřejmě liší i cena jednotlivých křesel.

Židle nebo křeslo

Jedním z nejstarších druhů křesel je takový, který je dosti podobný židlím. Využití těchto křesel je především v předsíních, u jídelních stolů, kde chceme mít něco pohodlnějšího než židle, či u konferenčních stolků. Těmto židlím zpravidla nechybí ani opěrky rukou, které umožňují pohodlné opření předloktí. Nicméně u takových křesel nečekejte velké pohodlí. Nejsou totiž určena pro příliš dlouhé sezení.

Rozkládací křesla

Vzhledem k tomu, že některé domácnosti bojují s nedostatkem místa a o pokoji pro hosty si mohou nechat jen zdát, využívají praktických rozkládacích pohovek či křesel, které poskytnou hostům celkem příjemný spánek. Rozkládací křesla ale většinou neslouží k dlouhodobému přespávání.

Křeslo “ušák”

Tradiční a velice pohodlné křeslo ušák je ideální pro všechny osoby, které rády tráví volný čas čtením. A protože se jedná o velice komfortní druh křesla, není divu, že je na trhu již dlouhé roky. U tohoto typu křesla samozřejmě nesmí chybět ani loketní opěrky, pohodlné opěrky hlavy či boční oblouky, o které si rovněž můžete opřít hlavu.

Kromě ušáku jsou pro čtenáře vhodná i další takzvaná “čtenářská křesla”, která jsou obvykle skloněna do pohodlné polohy – polosedu.

Relaxační křeslo

Jestliže hledáte ideální křeslo jak pro čtení, tak i sledování televize či krátké zdřímnutí, vybírejte z relaxačních křesel do obývacího pokoje, která jsou ergonomicky upravena tak, že vám poskytnou potřebný komfort. Velice oblíbená jsou především taková relaxační křesla, která umožňují i sklon zádové nebo hlavové opěrky. Opěrka pro nohy je většinou vysunovací, nebo je možné využít přídavnou.

Kancelářská křesla

Pracovní křesla se od klasických liší především tvarem. Aby se člověk mohl bez problémů pohybovat od jedné části pracovního stolu ke druhé, jsou rovněž vybavena kolečky. Mezi nejoblíbenější potahové materiály pracovních křesel patří kůže nebo koženka. Z důvodu správného sezení je u těchto křesel možné jednoduše nastavit výšku sezení a popřípadě i sklon zádové opěrky. Kancelářská křesla můžete taktéž vybírat s opěrkou pro předloktí nebo bez ní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *