Postel s úložným prostorem – rady a tipy pro snazší výběr

Bydlíte v malém bytě, kde není dostatek úložných prostorů, a proto potřebujete využít i ten nejmenší kout? Postel s úložným prostorem je skvělou možností, kam nejen schovat lůžkoviny, ale i řadu dalších nepotřebných nebo často nevyužívaných věcí. Ale jak vybrat ideální postel? Přinášíme vám několik praktických rad a tipů, jak na to.

Kde začít při výběru postele?

Výběr postele s úložným prostorem je do jisté míry obdobný jako u klasické postele. Na počátku je zejména důležité vědět, zda hledáte klasické jednolůžko, dvoulůžko či manželskou postel. Poté přijde na řadu rozměr, neboť nejen jednolůžka, ale i manželské postele je možné sehnat v různých šířkách a délkách. S tím souvisí i fakt, zda již máte rošty a matrace – pak je nutné postel vybírat podle stávajících rozměrů, nebo budete kupovat postel včetně všeho příslušenství – v takovém případě si můžete vybrat takový rozměr, jaký umožňuje dispozice ložnice či pokoje.

Při výběru rozměrů rovněž nezapomeňte zohlednit i výšku nejvyšší osoby, pro kterou je postel určena. Ta by totiž měla být alespoň o dvacet centimetrů delší, než je výška dané osoby. Abyste měli zaručeno komfortní spaní, počítejte i s minimální šířkou, která by měla být nejméně 80 cm. Obecně je však doporučeno alespoň 90 cm. Můžete se však samozřejmě i rozšoupnout a zvolit šířku 120 nebo 140 cm. To si však většinou nemohou dovolit majitelé menších bytů. Co se týče výšky, standardní postele se prodávají s výškou 45 až 55 cm. Pro lepší vstávání ale můžete využít i nabídku takzvaných vyvýšených postelí. To ocení zejména starší lidé.

Na co nezapomenout a dát si pozor?

Také se vám už někde stalo, že vám byla postel malá a nohy vám z ní “visely”? To je ještě ten lepší případ! Horší je, když je postel malá a na konci má čelo. To vám pak nezbývá, než spát skrčeně a v takovém případě rozhodně nemůžeme mluvit o pohodlí. Proto je nutné zvážit, zda dáte přednost jednomu či dvěma čelům. Čelo u hlavy má nejen estetickou funkci, ale rovněž je dobrou zábranou před padáním polštářů. Pokud nemáte polohovací rošty, může taktéž posloužit jako dobrá opěrka. To však neplatí u čela u nohou, které má především designovou roli a někdy může býti spíše na obtíž.

A protože i postele s úložným prostorem můžou být různé, je na řadě výběr stylu a materiálu. Je jen na vás, zda dáte přednost cenově příznivějším postelím z měkčího dřeva, jako je například borovice či smrk, nebo ještě levnější variantě – postelím z lamina. V neposlední řadě můžete zvolit postele čalouněné – potažené textilní látkou či kožené, které však nejsou vždy dobře vzdušné. Za nejkvalitnější jsou však stále považovány postele z masivu.

Jaký zvolit typ úložného prostoru?

Nabídka postelí s úložným prostorem je dnes na trhu poměrně široká. Někteří dokonce koupí klasickou postel a úložný prostor, většinou v podobě velkého šuplíku, následně dokoupí. V takovém případě však není zaručeno, že postel bude dobře odvětrávat a ochrání vás tak před roztoči. Proto se doporučuje vždy kupovat ucelený systém.

A jaký úložný prostor zvolit? Vybírat můžete například z formy výsuvného šuplíku, který lze většinou pořídit v různých délkách nebo boxu, do kterého se dostanete pomocí výklopných lamelových roštů. Při výběru typu úložného prostoru rovněž dobře zvažte prostor, kde se bude postel nacházet a jaký bude k uloženým věcem zajištěný přístup. Například pro přístup do šuplíků je třeba počítat s dostatkem místa pro jejich vysunutí. Naopak speciální vyklápěcí rošty lze vyklápět jak do strany, tak i do čela. Můžete tak zvolit způsob, který vám bude více vyhovovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *