Výhody a nevýhody nábytku z umělého ratanu

Líbí se vám ratanový nábytek? Vyrábí se z přírodního ratanu, ale snad ještě častěji se setkáme s jeho umělou alternativou. Přibližme si nyní výhody a nevýhody umělého ratanu.

Přírodní a umělý ratan

Ratan je popínavá rostlina, která roste v pralesích v jihovýchodní Asii. Dřevo z něj se využívá na výrobu různých předmětů, především nábytku, košů, rákosek atd.

Dřevo ratanu je lehké a ohebné. Po uříznutí se napařuje a impregnuje, aby bylo ještě lépe použitelné na výrobu různých produktů. Předměty z ratanu nemusí mít jen přírodní barvu. Moří se na různé barevné odstíny.

Umělý ratan se vyrábí z vláken polyetylenu. Je tak levnější variantou přírodního materiálu, který je sice pěkný a luxusní, ale zároveň také dost drahý.

Nábytek z umělého ratanu

Z umělého ratanu se vyrábí různý zahradní nábytek – zahradní křesla, stoly, jídelny sestavy, předsíňový nábytek, lehátka, zahradní altány atd. Obvykle seženete jednotlivé kusy či sestavy v černé barvě či tmavších odstínech hnědé. Někteří prodejci vám však nabídnou i jiné barvy.

Chcete-li být s vybraným nábytkem z umělého ratanu skutečně spokojeni, pečlivě ho vybírejte. V opačném případě zvolíte nepovedenou napodobeninu bez kvalit, které očekáváte.

O co se tedy při výběru nábytku z umělého ratanu zajímat? Začněte tím, že si zjistíte materiál konstrukce. Ta by měla být hliníková či duralová. Méně vhodné jsou konstrukce z oceli a úplně nevhodné ze dřeva.

Nepodceňujte ani vlákna, ze kterých je výplat. Jejich odolnost se liší. Kupujete-li ratanový nábytek s potahem, zajímejte se i o jeho kvalitu.

Výhody umělého ratanu

Přemýšlíte o nábytku z umělého ratanu? Pak vás jistě budou zajímat jeho výhody:

  • nižší cena: V porovnání s nábytkem z přírodního ratanu vychází levněji. V cenách je však velký rozdíl a ty opravdu kvalitní „kousky“ z umělého ratanu také nejsou nejlevnější. Proto se neřiďte jen cenou.
  • nízká hmotnost: Nábytek z umělého ratanu je lehký, takže ho budete snadno přenášet. Přesto je však pružný a pevný.
  • odolnost: Umělý ratan je odolným materiálem, kterému nevadí různé vrtochy počasí. Odolává dešti, větru, ale i mrazu. Neměl by však být vystavován teplotám nad 40oC a stálému a silnému mrazu. Jestli bude váš nábytek skutečně odolný, záleží však i na tom, jaký konkrétní si vyberete.
  • pěkný design: Nábytek z umělého ratanu velmi pěkně vypadá. Nejlépe vynikne na zahradách, terasách či balkonech.
  • snadná údržba: Spočívá v občasném otření vlhkým hadříkem. Oproti tomu nábytek z pravého ratanu je poměrně náročný na údržbu.
  • životní prostředí: I když jde o umělý materiál, je netoxický a plně recyklovatelný.

Nevýhody umělého ratanu

A co nevýhody umělého ratanu? Jak jsme si už uvedli výše, musíte počítat s různou kvalitou. Při výběru nábytku z umělého ratanu se proto nesnažte ušetřit za každou cenu. Vždy je lepší vybírat pečlivě a u osvědčených prodejců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *